Około 100 kobiet reprezentujących różne środowiska Podkarpacia zadecydowało 30 lipca w Dworze Pogonowskich w Łopuszce Małej koło Przeworska o powołaniu Ruchu im. Grażyny Gęsickiej.

- Celem Podkarpackiego Ruchu Kobiet im. Grażyny Gęsickiej będzie zwiększenie aktywności kobiet w życiu publicznym. Dotyczy to zarówno aktywności w miejscu zamieszkania, czy pracy, jak też na szczeblu powiatu, regionu, kraju - powiedziała była wojewoda podkarpacka, Ewa Draus.

Podkreśliła, że Grażyna Gęsicka, która będzie patronować ruchowi, ,,była przykładem kobiet aktywnych, dbających o rodzinę, ale również aktywnych w życiu publicznym". Gęsicka była posłem Prawa i Sprawiedliwości z okręgu rzeszowskiego, zginęła w katastrofie smoleńskiej.

Podczas spotkania wykład o sytuacji kobiet przedstawiła specjalistka polityki społecznej prof. Józefina Hrynkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego. Wśród sygnatariuszek ruchu są m.in. senator Alicja Zając, burmistrz Jasła w poprzedniej kadencji Maria Kurowska, b. radna PiS w Przemyślu Lucyna Podhalicz oraz młode pokolenie mieszkanek Ziemi Przemyskiej, w tym: Anna Schmidt i Iwona Sosa.

Grażyna Gęsicka była u nas w Przemyślu 8 czerwca 2008 roku podczas Dni Otwartych Prawa i Sprawiedliwości (patrz zdjęcia).

Źródło: PAP, rp.pl, wł.